DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Sphynx

Plemeno Sphynx

KANADSKÝ SPHYNX je velice vzácné a řídce se vyskytující plemeno. Rodí se s krátkou a velice měkkou sametovou srstí. S růstem ale srst postupně vypadá a zmizí.

PŮVOD:
Poprvé se objevila v Kanadě v roce 1960 výsledkem mutace obyčejné kočky. Křížením prvního bezsrstého kocoura-mutanta se svojí matkou vzniklo první bezsrsté kotě a dalo základ plemenu. V Rusku se rozvíjejí zvláštní Donské sfinxy, vyšlechtěné v Rostově na Donu po zcela náhodném nálezu kočky v roce 1987. Od Kanadské kočky se odlišují v mnoha parametrech.


SRST:
Sphynxové se rodí s krátkou, velice měkkou sametovou srstí. S růstem ale srst postupně vypadá a zmizí. Zůstává pouze tenký sametový povlak na čumáčku, uších, tlapách a horní části nohou.

HLAVA:
Hlava má klínovitý tvar, klenuté čelo, krátký nos a vystupující lícní kosti.

UŠI:
Uši jsou dosti velké, zaoblené a široce posazené.

OČI:
Oči jsou hluboce posazené, zkosené, většinou zlatavého nebo měděného (pouze u černých Sfinx) nádechu.

TĚLO:
Tělo je protažené a pružné, s dlouhým ocasem. Nohy jsou dlouhé a tenké.

PÉČE:
Sphynx se rodí holý, je to rozdíl od donského sphynxe, který se rodí chlupatý a postupně vylysá. Také péče o něj je v mnohém jiná, třeba v tom, že se tak cca 1x za 14 dní musí koupat, aby se umyl jeho pot. Koupeme pouze v přípravcích pro děti. Nutná je i zvýšená péče o uši , tvoří se jim více mazu, než ostatním kočkám. Pravidelně zastřihujeme drápky.

 
POTRAVA:
 
Sphynx nebývá vybíravý, kromě suchého kvalitního krmiva doporučujeme přilepšení v podobě paštiček, konzerv a syrového přemraženého masa.
 
 
POVAHA:
Sphynx je milá, inteligentní, přítulná kočička, která vyžaduje maximální kontakt s majitelem. Ráda se mazlí a chová. Nemá ráda samotu, proto pokud majitel tráví mnoho času mimo dům, doporučujeme alespoň společnost ještě jedné kočičky nebo psa. Sphynx je velmi aktivní, ráda zdolává výšky, naučí se i aportovat. Kvůli své povaze připomíná křížence kočky, psa a opice.